8 Eylül 2012 Cumartesi

Tirza- Arnon Grunberg            Sonunda bitti! Bana çektirdiği sıkıntı çok ayrı ama... Çok tedirgin bir okumaydı. Okurken resmen sayfaları yırtıp atmak istedim. Çok farklı bir kitap, ayrı bir kafayla okumak şart!

            Ayfer Tunç'a göre edebiyatın ölmeyeceğini kanıtlayan 5 kitaptan biri Tirza. Bende Ayfer Tunç hayranı olarak o dediyse doğrudur dedim aldım ve okudum tabi ki. :) Tirza liseyi yeni bitirmiş bir kız. Babasının onun için hazırladığı partiyle başlıyor kitap. O baba var ya beni çileden çıkarttı resmen. Nasıl bir psikopat o, sinirden okumak istemedim ve elimden çok bıraktığım oldu kitabı. Çoğunlukla baba olan karakterin kendi iç hesaplaşmalarını anlatıyor zaten.


           Bence rahatsız edici bir kitaptı. Ne demek istediğimi şuan anlamayabilirsiniz ama okursanız anlayacağınıza eminim. Birçok kişi bu kitabı 21. yüzyılın en iyi kitabı olarak adlandırıyor. Belki sadece bu yüzden bile okunmalı fakat seveceğiniz anlamına gelmez aksine nefret edeceksiniz bu kitaptan. Ama olayların örgüsüne de hayran kalacaksınız. Hele ki kitapta öyle bir olay oluyor ki Ayfer Tunç'un röportajında dediği gibi kitabı elinizden fırlatıyorsunuz resmen.          Gerçekten ikilemdeyim hala okumalı okunmamalı mı bilemiyorum. Zor bir kitap sadece onu söyleyebilirim...


          'İnsanlar neredeyse hiç değişmiyor. Takıntıları için başka ortamlar arayıp duruyorlar. Yüzlerine birkaç kırışık ekleniyor, dişler dökülüyor, kemikler kırılıyor, organların görevini makineler üstleniyor ama hayır, kimse değişmiyor.'         


 

2 yorum:

 1. Merhabalar, Güzel bloğunuzu gördüm hemen koştum geldim..:))
  Çok çok güzel blog ve güzel bir içeriğiniz var. Kitap yorumlarınızı takip etmek böylece daha bilinçli kitap okumak istiyorum..
  Tanıştığımıza da çok memnun oldum. Siz de benim henüz bebek bloğuma gelirseniz inanın brni çok çok mutlu edersiniz..
  Vallahi mutlu olurum..:))
  Çok selam ve sevgilerimle..
  http://kediminhobidefteri.blogspot.com/


  YanıtlaSil
 2. Bende çok memnun oldum, çok teşekkür ediyorum. :)Takibe aldım iyi günler :)

  YanıtlaSil